Yükleniyor...

TARİHDE BUGÜN

Veli Ballı, Hollanda'da tarih yazdı

15 Nisan 2019 Pzt 09:17 9103

Veli Ballı, 6 çocuklu bir ailenin ferdi olarak 1949 yılında Muş’un Varto ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğretimini Varto’da bitirdi. 1966 Varto Depremi’nden sonra devlet tarafından Aydın’a gönderildi. Lise öğrenimine burada başlayan Veli Ballı daha sonra Sivas’a gelerek Endüstri Meslek Lisesi’ne kayıt oldu ve öğrenimini burada tamamladı. Aynı dönemde Sivas Demir Spor Kulübünde atletizm hayatına başladı. Daha sonra atletizm hayatını Ankara’da sürdürdü. 1970 ’de yıldızlar kategorisi 1500m Türkiye rekorunu kırdı. Daha sonra uzun mesafe koşularına geçti. 1972’den itibaren maraton koşmaya başladı. Ününü bu dalda yaptı. 1976 ’da Lahor’da yapılan Uluslararası Maraton Yarışması ’nda 2 saat 11 dakika 30 saniyelik derecesiyle birinciliği kazandı ve bu derecesiyle dünya klasmanında altıncı sırayı aldı. 1977 ’de Balkan Maraton Şampiyonluğu’nu kazandı. 1978'de Hollanda'da yapılan 9. Uluslararası Westland Maratonu'nda birinci oldu. 1979 ’da Uluslararası Atina Maratonu ’nda birinciliği elde etti.

 

 

1981 yılında maraton için erken denilecek bir yaşta sporu bıraktı ve ticarete atıldı. O gündür bugündür mütevazı bir yaşam sürüyor. Kendisinden sonra bayrağı Mehmet Yurdadön, Mehmet Terzi gibi maratoncuların devraldı ancak ne onun gibisi geldi, ne de ondan kötü de olsa üst düzey bir maratoncu... Bunun sebebini kendisi şöyle anlatıyor; Çünkü çalışmıyorlar. Bugünkü sporcular tembel. Maraton çok özveri isteyen bir spordur. Ben başarılı olmak için 15 yıl boyunca bir genç kız gibi yaşadım. Her şeyden elimi ayağımı çektim. Kendimi disipline ettim. Akşam 9’da yatar, sabah 6’da kalkar, antrenmanlara başlardım. Bugünün sporcuları böyle bir yaşam tarzına sahip olmak istemiyor.

 

 
 

En Son Haberler Tümü

NET SKOR

SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

DÜNYANIN EN ZOR YARIŞI

OY BİRLİĞİ İLE İBRA EDİLDİ

GELECEĞİ HAKKINDA KONUŞTU

"ATLETICO HER ZAMAN KALBİMDE OLACAK"

KAMPA GİDEBİLİR

3 YILLIK SÖZLEŞME

ATİBA KULÜBEYE

FORMAYI GİYDİ

YENİDEN BAŞKAN

HALUK ULUSOY'DAN KÖTÜ HABER

YASİR SUBAŞI AÇIKLAMASI

FENERBAHÇE'NİN BORCU AÇIKLANDI!

POGBA, MANCHESTER UNİTED'TAN AYRILMA YOLUNDA

Copyright © 2017, spordb.com | Tüm hakları Spordb.com'a aittir. İzinsiz olarak hiçbir içerik kopyalanamaz ve dağıtılamaz.