Yükleniyor...

TARİHDE BUGÜN

Veli Ballı, Hollanda'da tarih yazdı

15 Nisan 2019 Pzt 09:17

Veli Ballı, 6 çocuklu bir ailenin ferdi olarak 1949 yılında Muş’un Varto ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğretimini Varto’da bitirdi. 1966 Varto Depremi’nden sonra devlet tarafından Aydın’a gönderildi. Lise öğrenimine burada başlayan Veli Ballı daha sonra Sivas’a gelerek Endüstri Meslek Lisesi’ne kayıt oldu ve öğrenimini burada tamamladı. Aynı dönemde Sivas Demir Spor Kulübünde atletizm hayatına başladı. Daha sonra atletizm hayatını Ankara’da sürdürdü. 1970 ’de yıldızlar kategorisi 1500m Türkiye rekorunu kırdı. Daha sonra uzun mesafe koşularına geçti. 1972’den itibaren maraton koşmaya başladı. Ününü bu dalda yaptı. 1976 ’da Lahor’da yapılan Uluslararası Maraton Yarışması ’nda 2 saat 11 dakika 30 saniyelik derecesiyle birinciliği kazandı ve bu derecesiyle dünya klasmanında altıncı sırayı aldı. 1977 ’de Balkan Maraton Şampiyonluğu’nu kazandı. 1978'de Hollanda'da yapılan 9. Uluslararası Westland Maratonu'nda birinci oldu. 1979 ’da Uluslararası Atina Maratonu ’nda birinciliği elde etti.

 

 

1981 yılında maraton için erken denilecek bir yaşta sporu bıraktı ve ticarete atıldı. O gündür bugündür mütevazı bir yaşam sürüyor. Kendisinden sonra bayrağı Mehmet Yurdadön, Mehmet Terzi gibi maratoncuların devraldı ancak ne onun gibisi geldi, ne de ondan kötü de olsa üst düzey bir maratoncu... Bunun sebebini kendisi şöyle anlatıyor; Çünkü çalışmıyorlar. Bugünkü sporcular tembel. Maraton çok özveri isteyen bir spordur. Ben başarılı olmak için 15 yıl boyunca bir genç kız gibi yaşadım. Her şeyden elimi ayağımı çektim. Kendimi disipline ettim. Akşam 9’da yatar, sabah 6’da kalkar, antrenmanlara başlardım. Bugünün sporcuları böyle bir yaşam tarzına sahip olmak istemiyor.

 

 
 

En Son Haberler Tümü

İNANILMAZ KAR

ŞAŞKIN TARAFTAR

COCU GERÇEĞİ

ANTERNATİFLER ARASINDA

CEZASI ONANDI

100. MAÇINA ÇIKACAK

UEFA AVRUPA LİGİ HAFTANIN 11'İ

AÇIKLAMA YAPTI

BÜYÜK İLGİ

YENİ ALEX DE SOUZA

MEDEL İSTİYOR AMA...

AVANTAJ ELİNDE

İNGİLTERE'YE DÖNÜYOR

BEŞİKTAŞ İLE İLGİLİ FLAŞ AÇIKLAMA

BÜYÜK TEPKİ

Copyright © 2017, spordb.com | Tüm hakları Spordb.com'a aittir. İzinsiz olarak hiçbir içerik kopyalanamaz ve dağıtılamaz.