Yükleniyor...

TÜRKİYE'DE FUTBOL CAN ÇEKİŞİRKEN...

Al sana örnek!

20 Nisan 2019 Cts 11:04 9165

Hollanda 1. Lig (Eredivisie) ekibi Fortuna Sittard'ın Türk sahibi ve başkanı Işıtan Gün, Ajax'ın Şampiyonlar Ligi'nde yarı finale çıkmasıyla yeniden gündeme oturan ‘Hollanda ekolü'nü SÖZCÜ'ye anlattı. Gün'ün, Türk futbolu için adeta ders niteliği taşıyan, Hollanda futbolu ile ilgili sözleri şöyle:

 

“Teknik direktörün sözleşmesini feshetmek için bazı koşulların oluşması şart. İş mahkemesinden gerekli yasal izni alman gerekiyor. Fesih konusunda haklı olduğunu ispatlaman lazım. Atanan bilirkişi, sorun analizi yapıyor. En az 3 uyarı vermen gerekiyor: Görevini yapmıyor, performans düşüklüğü, sözleşme ihmali…”

 

“Kulüp olarak yılda iki kez mali tablolarını veriyorsun. Puanlama kategorileri var. Bütçene bağlıysan yüksek puan alıyorsun. Kârlılık ve borç yüzdesi planlanıyor. A ve B kategorisi var. A'ya geçmek için mali ve idari plan sunman lazım. 5 sezonda 10 defa olumsuz not alırsan, kulüp lisansın iptal ediliyor. Amatöre düşüyorsun.”

 

“Kulübün 2 aydan fazla vergi borcu varsa bunu federasyona bildirmek zorunda. Vergi borcun uzun süre devam ediyorsa seni B kategorisine düşürüyorlar.”

 

“Oyuncuların emeklilik fonu var. Maaşlarının belli bir yüzdesi oraya yatıyor. Hollandalı olsun olmasın profesyonel hayatı bitene kadar futbolcu o paraya dokunamıyor. Yatırılan para 15 günden çok gecikirse bu durum oyuncuya bildiriliyor. Kulüp kategori düşürülüyor.”

 

“Profesyonel futbolcular sendikası, üyesinin sözleşme sürecine müdahale edebiliyor. Teknik direktörlerin de sendikası var. Kulüplerin de sendikası var. Her sezon iki taksitte para ödeniyor sendikalara. Hukuki süreçleri siz artı ücret ödemeden sendikalar çözüyor. Kulüpler avukat çalıştırmıyor.”

En Son Haberler Tümü

TRANSFER GERÇEKLEŞTİ

1-1

SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

1-0

ANLAŞMA SAĞLANDI

ASHLEY COLE FUTBOLU BIRAKTI

SENEGALLİ FORVET

ORTA SAHAYA TAKVİYE

KASIMPAŞA - TRABZONSPOR

REST ÇEKTİ

KESENİN AĞZI AÇILDI

BAŞ BELASI

BİR ŞOKTA MANİSASPOR'A

BAYERN GÖZÜNÜ DİKTİ

MAAŞIN KATINI TEKLİF ETTİK

Copyright © 2017, spordb.com | Tüm hakları Spordb.com'a aittir. İzinsiz olarak hiçbir içerik kopyalanamaz ve dağıtılamaz.