Yükleniyor...

İYİ DEFANS

Galatasaray 0-1 Trabsonspor

Memduh Saraç 28 Ekim 2016 Cum 08:43 1001

Haftalardır belki de yıllardır defans yapma özelliğini kaybeden bir takımdı Trabzonspor. Son iki haftadır, aynı oyuncularla çok daha iyi defans yapmasını öğrenmiş. Demek oluyor ki, oyuncularla ilgili bir sıkıntı yoktu. Sadece sistem eksikliğinden bir kaç yıl kaybettik.

 

Ersun Hoca, sanırım ilk haftalarda bunu görüp, atamıyorsak yemeyelim de anlayışı ile hareket etmeye başladı. Galatasaray’ın kendi evinde, seyirci baskısı ile oyunu domine edeceğini biliyorduk. Neredeyse oyunun başından sonuna kadar da öyle oldu. Kontra ataklarla vurmayı planlamış Trabzonspor da zaten bu oyunu kabul etti. Elinizde Castillo gibi çok hızlı bir oyuncunuz varsa, kontra atak futbol çok mantıklı elbette. Ancak, son üç dört yıldır gelen her iyi yabancı futbolcu gibi, ataletsizlik virüsüne yakalanmış o da. Sakatlanması, bir çok Trabzonsporlu futbolsever gibi beni de sevindirdi. Yusuf, şu anki Castillo’dan çok daha verimli oynuyor. Orta sahada Mehmet Ekici, çok iyi bir oyun sergiledi. Onazi, oyunun büyük bir bölümünde kendini sakladı. Mehmet Ekici’ye ayak uydurursa, defansa çok daha az iş düşecektir. Takımın kendisine güveni geldikçe, Onur Kıvrak da eski günlerine geri dönüyor. Geçen hafta beraberliği alan adamdı Onur. Bu hafta da galibiyeti koruyan adam oldu.

 

Geçen yıl yapılan bariz hakem hatalarının belleklerdeki izi silinmiş olmalı ki, Bruma’nın net kırmızı kartlık hareketine sesiz kaldılar. Podolski’nin ceza sahasındaki düşüşü, ağır çekimde penaltı, normal izleyince devam kararı doğru gibi duruyor. Zor bir karar. Bu iyi defansın sürdürülebilir olması, bundan sonrası için çok önemli. Eğer, defanstan bir hafta vazgeçersek, kırılma noktası olur ve mağlubiyetler arka arkaya gelir. Umarım, Ersun Hoca bu sistemi devam ettirir.

Memduh Saraç

En Son Yazıları

İYİ DEFANS

Copyright © 2016, spordb.com | Tüm hakları Spordb.com'a aittir. İzinsiz olarak hiçbir içerik kopyalanamaz ve dağıtılamaz.