Yükleniyor...

F.BAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 01.12

94 sene önce bugün Fenerbahçe, işgal kuvvetlerinin Lightning takımıyla karşılaştı

Cem ERTUĞRUL 01 Aralık 2016 Prş 08:57 274

1.Aralık.1922 - 94 sene önce bugün Fenerbahçe, Taksim Stadı'nda İstanbul'daki işgal kuvvetlerinin Lightning takımıyla karşılaştı ve Süleymaniye'den Hikmet (Barlan) Bey'in hakemliğinde, Alaeddin Baydar ve Nevzat Usberg'in golleriyle rakibini 2-1 mağlup etti. Fenerbahçe takımı bu önemli karşılaşmada Şekip Kulaksızoğlu - Cafer Çağatay, Kadri Göktulga - Ragıp Mağden, Galip Kulaksızoğlu, Fahir Yeniçay - Sabih Arca, Alaeddin Baydar, Zeki Rıza Sporel, Nevzat Usberg, Bedri Gürsoy onbiriyle mücadele etti.

 

1.Aralık.1935 - 81 sene önce bugün, İstanbul Ligi 4.hafta maçında Fenerbahçe Anadolu'yu 8-0 yendi. Fenerbahçe Stadı'nda, Ahmet Adem Göğdün'ün hakemliğinde oynanan karşılaşmada, sahada Hüsamettin Böke – Fazıl Arzık, Yaşar Alpaslan – Mehmet Reşat Nayır, Esat Kaner, Lebip Elmas – Niyazi Sel, Naci Bastoncu, Ali Rıza Tansı, Şaban Topkanlı, Fikret Arıcan onbiriyle mücadele eden Fenerbahçe'nin gollerini 8, 21 ve 55.dakikalarda Ali Rıza, 34 ve 86.dakikada Naci, 42'de Fikret ile 60 ve 78.dakikalarda Şaban attı.

 

1.Aralık.1940 - 76 sene önce bugün, İstanbul Ligi 8.hafta maçında Fenerbahçe Vefa'yı 4-3 mağlup etti. Baştan sona sert ve olaylarla dolu olan karşılaşmanın 3 ve 21.dakikalarında Melih Kotanca'nın golleriyle Fenerbahçe 2-0 öne geçti. İlk yarı bu skorla sona erdikten sonra 48 ve 65.dakikalarda Uzun Hakkı'nın golleri Yeşil-Beyazlılara 2-2'lik beraberliği getirdi. 68.dakikada penaltıdan Esat Kaner Fenerbahçe'yi 3-2 öne geçirdiyse de, 83.dakikada Sulhi Garan skora bir kez daha eşitliği getirdi. 85.dakikada Melih'in ihraç edilmesiyle Sarı-Lacivertliler 10 kişi kaldıysa da son dakikada K.Fikret Kırcan Sarı-Lacivertlileri bir kez daha öne geçirdi. Maçta çıkan olayları 2 Aralık 1940 tarih ve 162 sayılı Kırmızı-Beyaz spor dergisinden bire bir aktarıyoruz: “Maç, üçüncü beraberlik golünden sonra hemen hemen bir meydan muharebesini andırmağa yüz tuttu. Sert bir şarjla Melih yere yıkıldı bayıldı, çıkardılar. Beş altı dakika sonra iki tarafa sallana, yıkıla oyuna tekrar girdi ve Vefa kalesi önünde bir kargaşalık esnasında Vefalı Süleymana bir yüklendi Süleyman bayıldı, bu da kâfi değilmiş gibi Vahid de yıkıldı. Hakem Melihi dışarı çıkardı. Vefalılar da yerde baygın yatan iki oyuncularını tedaviye koyuldular. Birisi tamir edildi ikincisi saha harici kaldı. Oyuna Fener ve Vefa onar kişi olarak devama başladılar……” Daha sonra toplanan ceza heyeti Melih’e 9 ay, hakem Sami’ye de 2 ay karşılaşmalardan men cezası vermiştir.

 

1.Aralık.1990 - 26 sene önce bugün, Türkiye 1.Ligi (Süper Lig) 13.hafta maçında, İnönü Stadı'nda Fenerbahçe ile Galatasaray karşı karşıya geldi. 6.dakikada Tanju Çolak Galatasaray'ı öne geçirdi. 18.dakikada Galatasaray'dan Yusuf Altıntaş kırmızı kartla oyun dışı kaldı. 47.dakikada Czeslaw Jakolcewicz penaltıdan Fenerbahçe'nin beraberlik golünü attı. 76.dakikada Tanju kendisinin ve takımının ikinci golünü attı ve zorlu derbi 2-1 Galatasaray'ın üstünlüğüyle sona erdi. Ama maçın sonucundan çok kararlarıyla Erman Toroğlu gündeme geldi. Maçın orta hakemi Erman Toroğlu’nun, faul pozisyonlarında sürekli ters kararlar vermesinin yanısıra skor 1-1’ken Rıdvan’ın ceza sahası içinde düşürülmesine penaltı vermedi, üstelik Tanju’nun ikinci golünden önce İsmail’e yapılan faule rağmen oyunu devam ettirmesine ve Galatasaray’ın galibiyet golünü atmasına neden olmasıyla maçın sonucuna direk etki etmesi Sarı-Lacivertli camiayı öfkelendirdi.Fenerbahçe menejeri Selim Soydan, “Dün gece İnönü Stadı’nda elini-kolunu sallayarak dolaşan bir katil vardı. O da hakem Erman Toroğlu’ydu.” diye tepkisini dile getirirken futbolcular da, “Maçı kazanmak için ne gerekiyorsa yaptık... Gerektiğinde tekmelere kafamızı soktuk. Ancak maçın hakemi Erman Toroğlu bizim emeğimize saygısızlık etti. Bize yazık değil mi ?” diye isyan ettiler.  Basında Erman Toroğlu’na en yüksek puanı “1” ile Hürriyet gazetesi verirken, Milliyet, Sabah, Günaydın gibi  basın organları Toroğlu’na “0 puan“ vermişlerdir. Hüsnü Çil, Sabah gazetesindeki yazısında, “Şimdi açık ve seçik olarak Toroğlu’na sormak lazım, oyundan atılan Yusuf’un yerine 11. adam olarak Galatasaray formasını giymeye hakkı var mıydı ?” diye yazmıştır.

Cem ERTUĞRUL

En Son Yazıları

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 11.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 10.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 09.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 08.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 07.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 06.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 05.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 04.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 03.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 02.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 01.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 31.05

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 30.05

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 29.05

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 28.05

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 27.05

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 26.05

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 25.05

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 24.05

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 23.05

Copyright © 2016, spordb.com | Tüm hakları Spordb.com'a aittir. İzinsiz olarak hiçbir içerik kopyalanamaz ve dağıtılamaz.