Yükleniyor...

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 16.12

65 sene önce, "Ekspres Gazetesi Kupası" ikinci maçında, İnönü Stadı'nda Fenerbahçe'yi 3-2 mağlup etti.

Gökhan Aksoy 16 Aralık 2016 Cum 09:29 302

16.Aralık.1951 - 65 sene önce, Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe arasında düzenlenen "Ekspres Gazetesi Kupası" ikinci maçında, İnönü Stadı'nda Fenerbahçe'yi 3-2 mağlup etti. Feridun Kılıç'ın hakemliğinde oynanan karşılaşmada Fenerbahçe'nin Selahattin Ünlü – Müzdat Yetkiner, Orhan Çakmak – Nedim Günar, Kamil Ekin, Mehmet Ali Has – Fahir Ülgür, Niko Knezovic (Fikret Kırcan), Burhan Sargun, Muammer Tokgöz (Akgün Kaçmaz), Abdullah Matay onbirine karşılık, Mehmet Atçılar – Kamil Üzülme, Vedii Tosuncuk – Eşref Özmenç, Ali İhsan Karayiğit, Nusret Ülük – Sami Özer, Recep Adanır, Şevket Yorulmaz, Hüseyin Saygun, Coşkun Taş kadrosuyla mücadele eden Beşiktaş henüz 2.dakikada Recep Adanır'ın golüyle öne geçti. Ancak 1 dakika sonra Muammer Tokgöz eşitliği sağladı. 13.dakikada Hüseyin Saygun, 29.dakikada da Şevket Yorulmaz'ın golleriyle 3-1 öne geçen Kara Kartal, 71.dakikada Müzdat Yetkiner'in penaltı golüne engel olamadıysa da, bu gol pek bir şey anlam ifade etmedi ve ilk maçta Galatasaray'ı 2-0, bu maçta da Fenerbahçe'yi zorlu mücadelenin ardından 3-2 mağlup eden Beşiktaş, Fenerbahçe-Galatasaray maçının oynanmasına gerek kalmadan kupanın sahibi oldu.

 

16.Aralık.1932 - 84 sene önce bugün, İstanbul Ligi 2.hafta maçında Beşiktaş Beykoz'u 3-1 yendi. Fenerbahçe Stadı'nda oynanan ve Adil Giray'ın yönettiği karşılaşmada Beşiktaş Sadri Usuoğlu – Hüsnü Savman, Nuri Sangar – Fahri Adanır, Tahir Söğütlü, Fuat Kırışan – Hayati Ozgan, Ali Polat, Hakkı Yeten, Şeref Görkey, Eşref Bilgiç; Beykoz da Nihat Alımcı – Nebi, Sedat – Halit Keneki, "Sekiz" Mehmet Sekizcan, Cahit – Bahadır Olcayto, Mustafa Güventürk, Latif, Salvator Vitali, Nail kadrolarıyla mücadele ettiler. Siyah-Beyazlıların 9 ve 34.dakikalarda Hakkı Yeten'le öne geçtiği karşılaşmada Bahadır Olcayto 62.dakikada attığı golle Beykozluları ümitlendirse de Şeref Görkey 77.dakikada maçın skorunu tayin etti. Beşiktaş: 3 - Beykoz: 1.

 

 

16.Aralık.1950 - 66 sene önce bugün Beşiktaş, Ankara 19 Mayıs Stadı'nda oynanan hazırlık maçında Ordu Milli takımımızı oluşturacak olan Ordu Karması ile 3-3 berabere kaldı. Fenerbahçeli Hüsamettin Böke'nin hakemliğinde oynanan karşılaşmanın 40.dakikasında Beşiktaşlı Fahrettin Cansever Ordu Karması'nı 1-0 öne geçirdi. 49.dakikada Tanaş Çaçi eşitliği sağladıktan sonra Ordu Karması 51.dakikada Vasıf ve 54.dakikada da Refik'in peş peşe gelen golleriyle yeniden 3-1 öne geçti. Ancak, eksik kadrosuna rağmen oyunu bırakmayan Kara Kartallari 64 ve 77.dakikalarda Şevket Yorulmaz'ın golleriyle sahadan 3-3'lük beraberlikle ayrıldı. 18 Aralık tarihli Beşiktaş spor dergisi karşılaşma ile ilgili şu yorumu yaptı: "Ankara muhabirimiz Cezmi Başar telefonla bildiriyor - Milli maçın heyecanlı dedikodusu bitmeden siyah-beyazlıların başşehri ziyareti, futbolseverlere yeni bir "meşin top" ziyafetine vesile olmuştur. Beşiktaşı bu mevsim ilk defa 19 Mayıs Stadında alkışlayan binlerce seyirci, eksik kadrolu siyah beyazlı takımın kuvvetli bir rakip karşısında, temiz neticeli ve göz dolduran futbolunu uzun zaman unutamıyacaklardır.

Öyle ya, Fahrettin, Recep, Eşref gibi güzide üç oyuncusunu Ordu Karmasına vermek mecburiyetinde kalan Beşiktaş bir aralık 3-1 mağlûp vaziyete düştüğü ilk maçında şahlanmasını bilmiş ve beraberliği kurduktan sonra, ancak hakemin çok yersiz kararları karşısında bir galibiyetin eşiğinden geri çevrilmiştir. Maamafih, neticeden ziyade oyunun kalitesine kıymet vererek ve Ordulararası birinciliklere hazırlanmakta olan kırmızı beyazlı takımı mihenk taşına vurup, ona, bu maçlar arifesinde sıkı bir deneme fırsatını vermek istiyen Beşiktaşlılar, hakem eski Fenerbahçe kalecisi Hüsamettin Böke'nin herkesi hayrete düçar eden açık tarafgirliğine kırılmadan gayelerinde muvaffak olmuş sayılmalıdırlar."

Gökhan Aksoy

En Son Yazıları

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 11.06

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 10.06

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 09.06

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 08.06

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 07.06

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 06.06

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 05.06

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 04.06

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 03.06

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 02.06

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 01.06

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 31.05

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 30.05

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 29.05

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 28.05

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 27.05

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 26.05

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 25.05

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 24.05

BEŞİKTAŞ TARİHİNDE BUGÜN - 23.05

Copyright © 2016, spordb.com | Tüm hakları Spordb.com'a aittir. İzinsiz olarak hiçbir içerik kopyalanamaz ve dağıtılamaz.