Yükleniyor...

F.BAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 21.12

103 sene önce bugün Fenerbahçe, Telefoncular takımını 9-0 mağlup etti.

Cem ERTUĞRUL 21 Aralık 2016 Çrş 10:36 403

21.Aralık.1913 - 103 sene önce bugün, Union Club sahasında (Günümüze Şükrü Saracoğlu Stadyumu) oynanan İstanbul Ligi maçında Fenerbahçe, İstanbul'daki "İngiliz telefon şirketi" çalışanlarının kurdukları Telefoncular takımını 9-0 mağlup etti.

 

21.Aralık.1928 - 88 sene önce bugün, Fenerbahçe Stadı'nda oynanan hazırlık maçında Fenerbahçe Moda takımını 12-0 mağlup etti. Sarı-Lacivertli takım karşılaşmada Rıza Nemlioğlu - Firuzan Şansal, Sabih Arca - Mehmet Reşat Nayır, Sadi Çoban, Nejat Pesen - Suat, Muzaffer Çizer, Zeki Rıza Sporel, Fehmi Eriş, Fikret Arıcan onbiriyle mücadele ederken Fenerbahçe kalecisi Fehmi Eriş forvet mevkiinde oynadı.

 

21.Aralık.1952 - 64 sene önce bugün Fenerbahçe, İzmir'de, Fuar ve Turizm Müdürlüğü tarafından ortaya konmuş "Turizm Kupası"nın ikinci gün oynanan son maçında Karşıyaka'yı 4-1 mağlup etti. İzmir Alsancak Stadı'nda oynanan ve Ali Baran'ın yönettiği karşılaşmada Karşıyaka'nın Necati (Akın Barhan) - Nazmi, Cevat Gök - Ramazan, Arif Dökel, Ferit İnce - Nevzat, İbrahim, Niyazi Koparal, Vedat, Özcan kadrosuna karşılık Fenerbahçe sahada; Selahattin Ünlü (Süleyman Doğan) - Müzdat Yetkiner (Orhan Çakmak), Muammer Tokgöz - Nedim Günar, Kamil Ekin, Akgün Kaçmaz (Burhan Altıner) - Fahir Ülgür (Niko Knezovic), Mehmet Ali Has, Feridun Bugeker (Suphi Ural), Burhan Sargun (Abdullah Matay), Niyazi Tamakan onbiriyle yer alırken 24.dakikada Nedim Günar'ın penaltı, 32 ve 35.dakikalarda Fahir Ülgür, 43.dakikada da Nazmi'nin kendi kalesine attığı goller ilk yarıyı 4-0 önde kapatan Sarı-Lacivertli takım 89.dakikada Özcan'ın golüne engel olamayınca sahadan 4-1 galibiyetle ayrıldı. Maçın 40.dakikasında, ceza alanı içinde Mehmet Ali Has beline sarılarak durdurulunca hakem ikinci kez penaltı noktasını gösterdi. Karşıyakalılar bu karara da çok itiraz ettiler. Ancak oyunun çığırından çıkmasını ve sertleşmesini istemeyen Fenerbahçeliler penaltıyı bilerek avuta attılar.

 

21.Aralık.1957 - 59 sene önce bugün, Fenerbahçe ile İstanbul'a 3 maç için gelen, kadrosunda 7 milli oyuncu bulunduran Polonya'nın Legia Varsova takımı Mithatpaşa (İnönü) Stadı'nda karşı karşıya geldiler. Sulhi Garan'ın yönettiği karşılaşmada Şükrü Ersoy - Nedim Günar, Basri Dirimlili - Akgün Kaçmaz, Naci Erdem, Avni Kalkavan - Turhan Bayraktutan, Can Bartu, Şirzat Dağcı, Lefter Küçükandonyadis, Niyazi Tamakan (Orhan Erkmen) kadrosuyla mücadele eden Fenerbahçe 20.dakikada Wozniak'ın kendi kalesine, 36.dakikada Turhan Bayraktutan'ın ve 53.dakikada da Lefter'in attığı gollerle 3-2 öndeyken Legia takımı sahadan çekildi ve maç yarıda kaldı. Konuk takımın gollerini 24 ve 29.dakikalarda Kempny attı.

 

Maçta çıkan olaylar ve Legia takımının sahadan çekilmesini, 22 Aralık 1957 tarihli Akşam gazetesinden bire bir aktarıyoruz:

“.......... Maçın hakemi Sulhi Garan’ın Legia kalecisinin Beşiktaş maçında olduğu gibi eşofmanla oynamasına müsaade etmemesi bu hırçınlaşmanın ilk kıvılcımı oldu. Sulhi, kararında ısrar etti ve hatta yardımcılarını toplayıp sahayı dahi terketti. Ancak kalecinin eşofman altını çıkarmasından sonra oyunu idare etmeyi kabul etti.

    (...............)

Bu arada Lefter ile Şirzat’ın iki gollük şütlerinin Legia kalesi direklerinden dönmesi ve Wozniak’ın kendi kalesine bir gol atması üzerine misafir takım futbolcuları son derece kırıcı oynamağa başladılar. Sarı – Lacivertliler topa vurduktan sonra derhal zıplayarak peşlerinden gelmekte olan bir tekmeden kendilerini sakınmağa çalışıyorlardı.

İkinci devrenin 2. dakikasında kasti bir taban darbesi ile sakatlanan Basri sahayı terkedince oyun çığırından çıkmış ve savrulan tekmelere yumruklar da ilave olmuştu. Bu arada skor durumu 3-2 F.Bahçe’nin lehine dönünce Lefter, sol haf Gizybowski’nin yumruğu ile yere yığıldı. Buna Niyazi mukabele edince oyun çığırından çıkmış oldu. Hakemin favulle geçiştirdiği bu hareketin akabinde aynı oyuncu Lefter’i tekrar yere yıkınca Sulhi Garan derhal kendisini oyundan attı. Legia’lıların itirazı fayda etmeyince maçın yarıda kalacağı iyice belli olmuştu. Nitekim 80. dk. önce Legia’lılar sonra da hakem triosu sahayı terketti ve Sarı – Lacivertliler de daha fazla sakat vermekten kurtuldular.”

Cem ERTUĞRUL

En Son Yazıları

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 11.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 10.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 09.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 08.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 07.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 06.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 05.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 04.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 03.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 02.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 01.06

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 31.05

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 30.05

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 29.05

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 28.05

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 27.05

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 26.05

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 25.05

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 24.05

FENERBAHÇE TARİHİNDE BUGÜN - 23.05

Copyright © 2016, spordb.com | Tüm hakları Spordb.com'a aittir. İzinsiz olarak hiçbir içerik kopyalanamaz ve dağıtılamaz.